Gdzie można złożyć wniosek o emeryturę?

i

Autor: pixabay.com

Emerytura

Mieszkasz za granicą i osiągnąłeś wiek emerytalny? Sprawdź, gdzie możesz złożyć wniosek o emeryturę

2024-07-25 10:47

Polacy mieszkający za granicą, mogą bez problemu załatwić większość swoich spraw emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - w tym złożyć wniosek o emeryturę za lata przepracowane w ojczyźnie – bez osobistej wizyty w placówce ZUS.

Polacy mieszkający za granicą mogą załatwić większość swoich spraw emerytalnych w ZUS, nie ruszając się z domu. Wystarczy, że umówią się na e-wizytę, podczas której porozmawiają z ekspertem ZUS online, bez konieczności osobistego odwiedzania placówki.

- Jest to rozwiązanie, które zawsze podpowiadam osobom, które mieszkają daleko od kraju i nie tylko, że nie wiedzą jak zabrać się za sprawy związane z polską emeryturą, ale też nie są w stanie przyjechać do Polski - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dzięki wizycie online Polacy, którzy od dziesiątek lat mieszkają w USA czy Kanadzie, mogą dowiedzieć się, jakie dokumenty zgromadzić, w jakiej formie wysłać je do ZUS i jak złożyć wniosek o polską emeryturę.

Według rzeczniczki, atutem e-wizyty w ZUS jest to, że można ją zamówić i odbyć z dowolnego miejsca - wystarczy dostęp do Internetu, laptop, smartfon lub inne urządzenie przenośne, przy czym nie trzeba w nich instalować żadnych aplikacji. Ważne, by urządzenie było wyposażone w mikrofon i kamerę.

Aby umówić się na e-wizytę w ZUS, należy wejść na stronę www.zus.pl/e-wizyta i wybrać placówkę ZUS, w której ma się sprawę do załatwienia. Eksperci ZUS uwzględniają różnice czasu między kontynentami i kontaktują się w takich godzinach, które dla obu stron są dogodne.

Gdzie można złożyć wniosek o emeryturę?

Polacy mieszkający za granicą, którzy chcą złożyć wniosek o emeryturę, nie muszą w tym celu przyjeżdżać do Polski. Dla osoby, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i pracowała w kraju, w którym mieszka oraz nabyła tam prawo do emerytury, a także pracowała kiedyś w Polsce - instytucją właściwą, do której należy złożyć wniosek o emeryturę jest instytucja ubezpieczeniowa w kraju, w którym się obecnie mieszka. Ta instytucja zobowiązana jest do przekazania wniosku emerytalnego do instytucji ubezpieczeniowych wszystkich państw, w których ktoś pracował. Państwa, w których dana osoba pracowała, będą rozpatrywać wniosek o emeryturę lub rentę według swoich krajowych przepisów. Każde państwo, wskazane przez wnioskodawcę, wydaje odrębną decyzję o emeryturze lub rencie, przyjmując tę samą datę złożenia wniosku.

Pisemny wniosek o emeryturę wraz z niezbędnymi załącznikami można też przesłać do ZUS pocztą.

Wniosek o emeryturę można również złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Aby to zrobić, wnioskodawca musi mieć założone konto na PUE ZUS oraz profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracyjnych (ePUAP) albo bezpieczny podpis elektroniczny. Oryginalne dokumenty, które dołączane są do wniosku i przesyłane elektroniczne, powinny być wysłane pocztą lub złożone w placówce ZUS.

Aby ZUS rozpoczął wypłatę emerytury, wnioskodawca musi już zakończyć pracę, czyli mieć rozwiązane wszystkie umowy o pracę zarówno w Polsce jak i za granicą.

Szok! Taką emeryturę dostanie Zenek Martyniuk. Kwota powala!