Łódź

Na Starym Cmentarzu w Łodzi odnowiony zostanie nagrobek znanego amerykańskiego aktora

2024-08-08 12:39

Na Starym Cmentarzu w Łodzi zostanie odnowiony kolejny nagrobek. Renowacji doczeka się pomnik Iry Aldridge’a - XIX-wiecznego amerykańskiego aktora, który przyjechał do Łodzi na międzynarodowe tournée i tutaj zmarł.

Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej to najstarsza łódzka nekropolia. Od 1995 roku organizowana jest coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytków cmentarza - pomników, rzeźb i nagrobków. Dzięki zebranym pieniądzom udało się do tej pory odnowić ponad 200 nagrobków. W renowacji pomników pomaga też miasto, które od 2013 roku dokłada miejskie środki na renowację wybranego pomnika.

- W tym roku zdecydowaliśmy się na odnowienie grobu Iry Aldridge’a. Pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego, wybitnego XIX-wiecznego aktora, który przyjechał do naszego miasta na międzynarodowe tournée i tutaj niestety zmarł – mówi prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. - To postać znana nie tylko w Łodzi. W amerykańskich kręgach teatralnych niezwykle ceniona. Jest m.in. patronem 70 teatrów w Stanach Zjednoczonych, ulic, a jego portret znajduje się w amerykańskiej Galerii Narodowej w Waszyngtonie.

Nagrobek Iry Aldridge’a znajduje się w części ewangelicko-augsburskiej Starego Cmentarza.

- Pogrzeb Iry Aldridge’a był wielkim wydarzeniem w Łodzi. Na czele konduktu żałobnego szedł ówczesny prezydent Łodzi Edmund Pohlens - dodaje prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, Cezary Pawlak. - Nagrobek Iry Aldridg’a znajduje się na polu grobowym rodziny Moes, którzy udostępnili kwaterę na wieczny spoczynek wybitnego amerykańskiego aktora.

Nagrobek Iry Aldridge’a po raz pierwszy został odnowiony w 1890 roku, a ostatni raz - także z pieniędzy kwesty na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii - 25 lat temu zrobił to ówczesny Miejski Konserwator Zabytków. Szacowany koszt inwestycji to około 30 tys. zł, z czego ok. 11 tys. zł pochodzić będzie z miejskich środków.

Nekropolie Łodzi cz. 1. Stary cmentarz ewangelicki i katolicki. Pierwowzory Ziemi Obiecanej. Niezapomniani