Środowisko

Oto najbrudniejszy kraj na świecie. Indie zostały zdetronizowane

2024-09-05 7:00

Które państwo ma najbardziej zanieczyszczone powietrze? IQAir, największa na świecie platforma informująca o jakości powietrza, opublikowała ranking „najbrudniejszych” krajów. Wbrew powszechnym opiniom pierwszego miejsca nie zajęły Indie.

To najbardziej zanieczyszczony kraj na świecie

Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku dochodzi do 7 milionów przedwczesnych zgonów z powodu skutków zanieczyszczenia powietrza. IQAir prowadzi największą na świecie platformę informującą o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Szwajcarska firma jest partnerem programu środowiskowego ONZ, a także współpracuje z Greenpeace. Przygotowywane przez nią analizy są wykorzystywane przez naukowców na całym świecie.

IQAir przygotowało zestawienie najbardziej zanieczyszczonych państw na świecie w oparciu średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu. Co istotne, zanieczyszczenie powietrza to złożona mieszanina cząstek stałych, kropelek cieczy, a także gazów, pochodzących z różnych źródeł, ale najczęściej brane jest pod uwagę właśnie stężenie pyłu PM2,5, który poprzez płuca przedostaje się do krwiobiegu człowieka.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu został Bangladesz. Średni roczny poziom cząstek PM2,5 wynosi w tym kraju 79,9 mikrogramów na metr sześcienny. Drugie miejsce zajął Pakistan, gdzie wskaźnik PM2,5 wyniósł 73,7 μg/m³. Na podium znalazły się Indie, które są powszechnie uznawane za najbardziej zanieczyszczony kraj na świecie. Wskaźnik PM2,5 wynosi w Indiach 54,4 μg/m³. Polska zajęła w tym zestawieniu 74. miejsce. Roczny poziom cząsteczek PM2,5 oszacowano na 14,1 μg/m³.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia zalecany roczny poziom stężenia PM2,5 to 5 μg/m³. Zgodnie z tymi wytycznymi, zanieczyszczenie powietrza w Bangladeszu może prowadzić do skrócenia średniego długości życia o 6,8 lat.

Dlaczego Bangladesz jest najbrudniejszym krajem na świecie?

Jak podaje serwis Pulse Nigeria, na tak wysokie zanieczyszczenie powietrza w Bangladeszu wypływają przede wszystkim takie czynniki jak spalanie paliw stałych oraz nieefektywna gospodarka odpadami, która wpływa negatywnie na jakość wód. Ścieki przemysłowe oraz stosowanie pestycydów zanieczyszczają w znacznym stopniu także gleby w Bangladeszu.

Duży wpływ na jakość powietrza mają także samochody. Z danych Urzędu Transportu Drogowego Bangladeszu z kwietnia 2024 r. wynika, że 568 000 zarejestrowanych pojazdów nie posiadało certyfikatów potwierdzających spełnianie warunków dopuszczenia do ruchu drogowego. Z raportu Banku Światowego wynika, że zanieczyszczenie powietrza i wody oraz narażenie na ołów powodują 272 000 możliwych do uniknięcia zgonów.

Te zabytki zna każdy! Sprawdź, czy wiesz gdzie się znajdują [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Skąd pochodzi ten zabytek?
quizzabytki
Jest CZARNO! Ludzie palą PLASTIKI i BUTY! Smog TRUJE Polaków! | Komentery