Remont drogi

i

Autor: archiwum

Na drogach

Remonty w Łodzi. Szczecińska zamknięta dla ruchu. Ze Zgierza do Konstantynowa objazdem

2024-07-28 11:58

Od niedzieli w Łodzi zamknięta dla ruchu jest ulica Szczecińska od Aleksandrowskiej do Rojnej. Rozpoczęła się przebudowa tej ważnej dla ruchu aglomeracyjnego trasy łączącej Zgierz, Łódź i Konstantynów Łódzki. Szczecińska ma też być dojazdem do S14. Prace potrwają dwa lata.

W niedzielę (28 lipca) drogowcy zamknęli pierwszy z remontowanych odcinków ul. Szczecińskiej, od ul. Aleksandrowskiej do Rojnej. Roboty obejmą też północną część skrzyżowania Szczecińskiej z Aleksandrowską i ta część Szczecińskiej również będzie nieprzejezdna. Za to zachowany zostanie przejazd ul. Rojną przy Szczecińskiej.

Ruch między Zgierzem, Łodzią i Konstantynowem Łódzkim odbywa się od niedzieli w obu kierunkach trasą objazdową ulicami św. Teresy, Kaczeńcową i Rojną. Dlatego też zmienił się układ pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu Rojnej ze Szczecińską na łamane (wschód - południe).

Wygodnym objazdem remontowanej trasy jest wykorzystanie drogi ekspresowej S14 (wjazd w Zgierzu z DK71) ze zjazdem w Konstantynowie Łódzkim lub na węźle Łódź Retkinia (dla dojazdu do Łodzi i do Konstantynowa Łódzkiego).

Pierwszy etap prac ma potrwać do lata 2025 roku, a w miarę postępów drogowcy mają wchodzić na kolejne odcinki. Za dwa lata cały 3,5-kilometrowy fragment ulicy zostanie praktycznie zbudowany od nowa. Koszt przebudowy ulicy to prawie 90 mln zł.

Ulica Szczecińska to ważna droga zarówno w ruchu lokalnym (wyjazd z kilkudziesięciotysięcznego osiedla Teofilów po jego zachodniej stronie), jak i aglomeracyjnego (prowadzi ze Zgierza do Kontantynowa Łódzkiego z ominięciem centrum Łodzi). Obecnie to wąska ulica, ze zniszczoną jezdnią, bez chodników i dróg rowerowych, z dużym ruchem samochodów ciężarowych jest od lat uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych w Łodzi. To ma się teraz zmienić.

Według projektu, przekrój drogi pozostanie co prawda w niezmienionym kształcie (po jednym pasie ruchu w obu kierunkach), ale zostanie zbudowana od nowa, łącznie z konstrukcją zapewniającą większą nośność i z sieciami podziemnymi (obecnie nie ma nawet odwodnienia). Powstaną też nowe drogi dojazdowe do posesji. Na całej długości dobudowane zostaną chodniki, drogi rowerowe i oświetlenie.

Zaplanowano azyle dla pieszych przy przejściach i zupełnie nową sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach. W trzech punktach zaprojektowano ronda - dwa turbinowe na ul. Szczecińskiej przy ul. Zadraż i Rojnej oraz klasyczne przy ul. Rąbieńskiej.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi poinformował, że w ramach projektu przebudowana zostanie też pętla autobusowa przy ul. Rojnej, a przystanki MPK wzdłuż ul. Szczecińskiej zyskają nowe wiaty i perony dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych

ZOBACZ TEZ: Rusza remont ulicy Szczecińskiej w Łodzi