gowork

i

Autor: Materiały prasowe

Rynek pracy w Łodzi – charakterystyka i porady

2024-08-28 9:30 Materiał sponsorowany

Łódzki rynek pracy zdecydowanie może pochwalić się wieloma zaletami, spośród których najistotniejsza będzie dostępność zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. Na uwagę zasługują także warunki pracy, które z roku na rok są coraz lepsze. Trudno wyrokować, co najbardziej wpływa na poprawę łódzkiego rynku pracy, jednak nie będzie przesadą stwierdzenie, że swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyły opinie o pracodawcach.

Co dokładnie charakteryzuje rynek pracy w Łodzi i czego można się po nim spodziewać? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Łodzi? Jak opinie o pracodawcach mogą pomóc Ci w znalezieniu idealnego zatrudnienia? W jakich zawodach pracy jest najwięcej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Łodzi – co go charakteryzuje?

Łódzki rynek pracy można scharakteryzować na wiele sposobów, jednak zdecydowanie najistotniejszym z kryteriów pozwalających na ogólną ocenę stanu lokalnej gospodarki jest poziom bezrobocia. Jak informuje GUS, w połowie 2024 roku mamy do czynienia z niskim poziomem bezrobocia rejestrowanego, wynoszącym 4,5%. To mniej niż ogólnopolska średnia i na pewno może napawać optymizmem wszystkich tych, którzy w Łodzi szukają pracy.

Innym z ważnych czynników jest wysokość wynagrodzeń, jakie oferowane są pracownikom różnego szczebla. Wedle danych GUS z tego samego okresu, średnie wynagrodzenie w Łodzi wynosi 7 444 złote brutto, co jednak jest wynikiem niższym, niż przekraczająca 8 000 złotych średnia krajowa. Teoretycznie niższe płace wynikają jednak po prostu z innej struktury zatrudnienia niż ta, którą możemy obserwować na przykład w Warszawie.

Gdzie najlepiej szukać pracy w Łodzi?

Znalezienie stabilnego zatrudnienia w Łodzi nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów, o czym mówią wyżej przedstawiane dane. Bez względu na to, w jakim zawodzie poszukujemy pracy, do dyspozycji będziemy mieć kilka możliwości. Tradycyjne dotyczą osobistego pojawienia się w docelowym zakładzie, skorzystanie ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy czy agencji pośrednictwa zatrudnienia, a nawet przeglądaniu gazet, ulotek i mijanych witryn.

Nie da się jednak ukryć, że w dzisiejszych czasach zdecydowanie najbardziej efektywnym ze sposobów na znalezienie pracy będzie skorzystanie z usług jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z Łodzi pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie współpracy.

Co więcej, skorzystanie ze zdobyczy nowoczesnych technologii pozwoli nam nie tylko na udział w wielu rekrutacjach równocześnie, ale także na bardziej precyzyjne ustalenie kryteriów odnośnie tego, czym powinna charakteryzować się firma w której chcielibyśmy pracować. Jednym z najbardziej pomocnych dla kandydatów narzędzi mogą być opinie o pracodawcach.

Opinie o pracodawcach z Łodzi – jak mogą pomóc w znalezieniu pracy?

Poszukując odpowiedniego pracodawcy, który cechować się będzie odpowiednimi dla nas cechami, warto zwrócić uwagę na opinie o pracodawcach z Łodzi. Publikowane są one zarówno przez byłych, jak i obecnych pracowników danej firmy, wespół budując obraz danego pracodawcy.

Możemy się z nich wiele dowiedzieć zarówno na temat pryncypiów dotyczących zatrudnienia w danym miejscu, takich jak poziom wynagrodzenia czy system pracy, ale możemy uzyskać również wiele informacji na temat panującej tam atmosfery czy perspektyw zawodowych.

W jakich zawodach najlepiej szukać pracy w Łodzi?

Praca w Łodzi czeka zasadniczo na każdego, bez względu na poziom doświadczenia czy rodzaj stanowiska, na które zamierzamy aplikować. Niemniej, jeżeli szukamy dla siebie najbardziej korzystnego miejsca, to warto zorientować się w tym, co przedstawia nam Barometr Zawodów. Jest to raport, który dość precyzyjnie określa zawody deficytowe i nadwyżkowe w danym regionie.

Wedle najbardziej aktualnych danych, największe deficyty w Łodzi odnotowywane są w branży medycznej, gdzie pracę bez trudu znajdą pielęgniarki, położne czy lekarze. Spora ilość miejsc pracy czeka także w branży transportowej, produkcyjnej, gastronomii czy w sektorze finansowym. Zawodów nadwyżkowych na szczęście nie odnotowuje się wcale.