studia

i

Autor: Canva

Studia

Studenci mogą dostać kilka tysięcy złotych stypendium. Kto może starać się o pieniądze?

2024-08-07 10:57

Koszty życia coraz bardziej przytłaczają studentów. Nieubłaganie rosną stawki za miejsce w akademiku, nie wspominając już o wynajmie mieszkania. Osoby, które wyjechały na studia do innego miasta, poza załatwieniem sobie lokum, muszą przecież też coś jeść i znaleźć fundusze na studenckie rozrywki. Jak związać koniec z końcem? Sprawdziliśmy, na jakie obecnie stypendia mogą liczyć studenci.

Wszystko o stypendiach dla studentów. To warto wiedzieć

Każdy student zarówno uczelni publicznej, jak i niepublicznej, uczący się na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych, bez względu na stopień, może otrzymać bezzwrotne stypendium. Świadczenie przysługuje bez względu na wiek. Jest jednak jeden wyjątek – prawo do świadczeń nie przysługuje

studentom będącym żołnierzami lub funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki.

Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.

- Okres 12 semestrów (lub 14 semestrów w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 11 albo 12 semestrów), w trakcie których studentowi przysługują świadczenia rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i nabycia praw studenta po raz pierwszy (na pierwszym kierunku studiów). Do okresu przysługiwania świadczeń wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć – wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i precyzuje, że kolejne studia pierwszego stopnia nie są wliczane do okresu przysługiwania świadczeń. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr. Co ważne, prawo do stypendium nie przysługuje też studentowi, którzy posiada już tytuł magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, oraz licencjata, jeśli ponownie rozpoczyna studia pierwszego stopnia.

Jakie stypendia przysługują studentom i w jakiej kwocie?

Student może ubiegać się w swojej uczelni o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora oraz zapomogę. Jeśli kształci się na kilku kierunkach, może otrzymać świadczenie danego rodzaju (np. stypendium socjalne), tylko na jednym kierunku studiów, ale inne świadczenie (np. stypendium rektora) może pobierać na drugim kierunku, także w innej uczelni.

Przejdźmy do pieniędzy.

- Student może otrzymywać równocześnie stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub zapomogę, o ile spełnia kryteria przewidziane dla każdego ze świadczeń, z tym że łączna miesięczna kwota stypendium socjalnego oraz stypendium rektora otrzymanych przez studenta nie może przekroczyć kwoty 2.739,80 zł – precyzuje Ministerstwo Finansów. To limit ustalony dla roku akademickiego 2023/2024. Niewykluczone, że w zbliżającym się roku akademickim kwota zostanie zwiększona.

Stypendium socjalne

Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 1.294,4 zł netto. Jeśli jest wyższy, nie może ubiegać się o stypendium.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym). Inne dokumenty, np. dokumentacja medyczna, zaświadczenie lekarskie albo dokument o niepełnosprawności wydany przez organ orzekający w innym kraju, nie stanowią podstawy przyznania tego stypendium.

Stypendium rektora

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium rektora określa regulamin świadczeń dla studentów. Ponadto ustawa gwarantuje obligatoryjne przyznanie przez uczelnię stypendium rektora, jeżeli zawnioskuje o nie student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest 

  • laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
  • medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.

Zapomoga dla studenta

Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

- Przyczynami trudnego położenia życiowego studenta mogą być w szczególności choroba, niepełnosprawność lub śmierć członka rodziny, szkody spowodowane innym zdarzeniem losowym (np. pożarem, klęską żywiołową), utrata stałego źródła dochodu i in. Organ przyznający zapomogę ocenia na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach sprawy, czy sytuacja życiowa, w jakiej znalazł się student, uzasadnia udzielenie pomocy finansowej - precyzuje MEN. 

Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym. 

Inne stypendia

Warto wiedzieć, że student może także otrzymać stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną, stypendium od ministra za znaczące osiągnięcia oraz wypłacane z własnego funduszu stypendialnego uczelni (stypendia za wyniki w nauce dla studentów oraz stypendia naukowe dla pracowników i doktorantów). Dodatkowo jest także możliwość otrzymania stypendium z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

Quiz tylko dla mądrych ludzi. Masz odwagę się sprawdzić?

Pytanie 1 z 20
Na początek pytanie z geografii. Jaka jest powierzchnia Europy?
Europa
Weronika Książkiewicz wyznaje: Na studiach podkochiwałam się w Bronisławie Wrocławskim