W tych krajach lepiej nie ściągaj butów

i

Autor: pexels

Dobre wychowanie

Zdejmować buty czy nie? Poznaj zasady savoir-vivre w różnych krajach

2024-08-07 10:57

Czy będąc w gościach, trzeba zdejmować buty? Czy na powitanie powinno się dać buziaka w policzek czy nie? I wreszcie, czy należy dojadać do końca, czy można zostawić resztki na talerzu? Z tymi konwenansami mamy problem nie tylko w Polsce. Platforma językowa Preply przeprowadziła badania wśród 1600 osób z 27 krajów i stworzyła europejski przewodnik savoir-vivre. Okazuje się, że różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są ogromne.

Zdejmować buty czy nie?

Savoir-vivre kojarzy nam się przede wszystkim z arystokracją, ale każdy z nas codziennie przestrzega zasad dobrego wychowania, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. To, w jaki sposób się witamy oraz czy zdejmujemy buty w gościach, to uwarunkowane kulturowo konwenanse, które towarzyszą nam w codziennych sytuacjach. Czasami w Polsce mamy z nimi problemy, ale kiedy wyjeżdżamy za granicę łatwo o popełnienie towarzyskiego faux pas. Platforma językowa Preply przeprowadziła badania wśród 1600 osób z 27 krajów i stworzyła europejski przewodnik savoir-vivre, który pozwoli uniknąć kulturowych wpadek. Okazuje się, że różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są ogromne.

Zacznijmy od zdejmowania butów. W większości krajów ludzie ściągają obuwie, kiedy odwiedzają dom innej osoby, ale jest kilka wyjątków.

W Niemczech zdejmowanie butów podczas odwiedzin nie jest panującym zwyczajem. Według Niemieckiego Towarzystwa Knigge, obuwie stanowi stałą część garderoby. Podobnie jest w Hiszpanii, Włoszech i Portugalii. W tych krajach mieszkańcy wolą zostawić buty na nogach.

Jeden całus w policzek czy dwa?

Pocałunek w policzek jest w wielu kulturach powszechnym elementem powitania, ale jedni preferują jeden, a inni dwa całusy.

- Podczas gdy w Niemczech pocałunek w policzek, dokładnie dwa „powietrzne buziaki”, jest powszechny głównie w gronie przyjaciół i rodziny, w Hiszpanii bliskość fizyczna jest częścią życia codziennego – podaje Preply.

Ankietowani z 23 na 27 krajów opowiedzieli się za dwoma całusami w policzek podczas powitania, ale tylko wtedy, gdy druga osoba rozpocznie ten gest. Z kolei w Danii, Estonii, Szwecji i Słowenii ludzie nie witają się w ten sposób – jeden całus albo wcale.

"Zjedz do końca"

Niemal we wszystkich krajach normą jest przynoszenie niewielkiego prezentu dla gospodarza. Wyjątkiem jest Finlandia, gdzie absolutnie się tego nie praktykuje. Aczkolwiek ankietowani z 9 krajów przyznali, że preferują wręczanie prezentów na specjalne okazje.

No i jeszcze kwestia zostawiania pustego talerza. Wszystkie kraje zgadzają się, że należy zjeść całą potrawę, gdy jest się u kogoś gościem. Wszyscy ankietowani przyznali, że to wyraz dobrego wychowania.

To najszczęśliwsze kraje na świecie. Kto zajął pierwsze miejsce?

Savoir-vivre przy stole