Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

i

Autor: pixabay.com

Zdrowie

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, zanim twoje nazwisko „zaświeci się na czerwono”

2024-08-07 11:35

O braku ubezpieczenia zdrowotnego zazwyczaj dowiadujemy się w sytuacjach, gdy tego ubezpieczenia najbardziej potrzebujemy, czyli podczas wizyty u lekarza. Aby uniknąć sytuacji, gdy w rejestracji nasze nazwisko „zaświeci się na czerwono”, warto wiedzieć, kiedy ubezpieczenie zdrowotne przestaje obowiązywać. Szczególnie istotne jest to w przypadku studentów.

Każda osoba, która się uczy, do ukończenia 26. roku życia posiada ubezpieczenie zdrowotne, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Ucznia lub studenta do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszają rodzice, a jeśli nie ma takiej możliwości - może to zrobić szkoła lub uczelnia. Są jednak sytuacje, w których student ubezpieczenie zdrowotne traci.

- Wiele takich przypadków związanych jest ze zmianą miejsca zatrudnienia przez rodzica. Opiekun zmienia firmę, ale zapomina powiadomić swój zakład pracy, że do ubezpieczenia zdrowotnego należy też zgłosić studiujące dziecko - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Warto też pamiętać, że student korzysta z ubezpieczenia rodziców tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy w wakacje student podejmuje pracę na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - wtedy automatycznie traci ubezpieczenie od rodziców. Wraz z zakończeniem umowy o pracę studenta, kończy się jednak też zgłoszenie do ubezpieczeń z tego tytułu. Wówczas ponownie rodzic bądź uczelnia powinni zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy student rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wówczas - nawet korzystając z możliwości ulg dla osób startujących z własnym biznesem (ulga na start czy preferencyjne składki) - będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

- Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o tych sytuacjach, w których to młody człowiek może wypaść z ubezpieczenia zdrowotnego - podkreśla Iwona Kowalska-Matis. - Na zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego mamy 7 dni od momentu, gdy dziecko straci swój tytuł do ubezpieczenia.

Jeśli dziecko rozpocznie pracę, która daje mu własne ubezpieczenie zdrowotne, rodzic, który je zgłosił do ubezpieczenia, powinien poinformować o tym fakcie pracodawcę. Pracodawca powinien też otrzymać informację, że dziecko ukończyło studia. Na tej podstawie student musi zostać „wyrejestrowany” z ubezpieczenia zdrowotnego rodzica.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej student zachowuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.